Past Forensics Data

View as Grid
05-07
Dec

PLNU’s speech and debate team won First Place in the Overall Sweepstakes for the 4 year colleges division at the PSCFA Fall Championship Tournament this weekend (December 5-7, 2013) against nearly about 45 colleges and universities from across the country (Florida and Michigan, to Utah, Arizona and of course California). 

 

PLNU debaters earned 6 championships (gold medal finishes), and many other top awards.  Special congratulations to Josh Gilbert and Brandon West for winning the top place in the Senior Division of NPDA Parliamentary Debate, to Jack Gillette and Caleb Moore for winning Gold medals in Open Division of IPDA Lincoln Douglas debate, Brandon West Gold Medalist in Open NFA LD debate, Thomas Routson Gold Medalist in Junior NFA LD debate, Montana Massone Top Speaker in Novice NPDA Parliamentary debate, and Karina Guerrero for winning first place in Novice Informative

RESULTS

  • PLNU Advanced six teams to elimination rounds in NPDA Parliamentary Debate (2 in Open, 1 in Junior, and 3 in Novice), and six debaters to elimination rounds in Lincoln Douglas Debate .
  • Advancing teams and Awards by division include:

Open Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Josh Gilbert and Brandon West – 3/1 prelims, Gold Medalist, won Semis, then won the Final round.
  • Frank Daniel and Caleb Moore –  4/0 prelims, Silver Medalists  

Junior Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Karina Guerrero and Genevieve Aguilar –  3/1 prelim record, Silver Medalists

Novice Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Montana Massone and Zach Springer  – 4/0 prelim record, Silver Medalists
  • Makayla Vandeveer and Richeda Sinclair – 3/1 prelim record, Bronze Medalists
  • Lily Jenner and Ebanezare Tadele – 4/0 prelim record, Bronze Medalists

Top Speakers by Division in Parliamentary Debate:

Open Division

  • Second Place Speaker –  Brandon West
  • Third Place Speaker – Frank  Daniel

Junior Division

  • Second Place Speaker –  Karina Guerrero

Novice Division

  • First Place Speaker – Montana Massone

IPDA Lincoln Douglas Debate (different topic each round, one person versus one person)

Open Division

  • Jack Gillette – Gold Medalist
  • Caleb Moore – Gold Medalist
  • Ben Becker – Bronze Medalist

Novice Division

  • Ebanezare Tadele – Bronze medalist

NFA Lincoln Douglas Debate (one topic on space development all year, one person versus one person)

  • Open Division – Brandon West – Gold Medalist
  • Junior Division – Thomas Routson – Gold Medalist

 Individual Events

  • Brandon West – Open Impromptu 3rd Place
  • Nick Kjeldgaard – Open Extemporaneous 6th Place
  • Makayla Vandeveer – Junior Programmed Oral Interpretation Finalist
  • Karina Guerrero – Novice Informative – 1st Place

This was a very long and exhausting tournament for all involved (3 12-14 hour days in a row), but it was gratifying to see the team do so well as a reward for their hard work throughout the semester.  We also had a chance to talk to some terrific recruit prospects for next year.  Thanks to the coaches, alumni and parents for their support as well.

MT SAC
Forensics
14-16
Nov

PLNU speech and debate team members have had a very busy last few weeks, attending 6 tournaments in the past three weeks. Listed below, are the specific honors awarded to the students in their different speaking events and the recent tournaments.

The big school wide awards were the Sweepstakes honors mentioned for the Grossmont Swing Tournaments (First Place School Sweepstakes for Debate and Third Place for the Overall Swing), and Third Place for the Overall Swing Sweepstakes at the University of the Pacific/Delta swing tournaments in Stockton two weeks ago.  The team is also very grateful for the fine showing of the Argumentation and Debate class members who did an impressive job at the Grossmont debate tournament in the Novice and Junior Divisions of debate, advancing late into the elimination rounds for many, at their very first tournament.  We are hoping many decide to join the team for future competitions.

By Frank Daniel and Caleb Moore going undefeated and winning the Gold at the Grossmont tournament this weekend, Caleb  actually became a repeat debate Champion in the senior division, having won the event last year as a freshman with Senior Chris Danks.

Prior to these last few tournaments being counted in the National Rankings, PLNU is currently ranked 4th in the nationwide sweepstakes rankings for the National Parliamentary Debate Association.  We do not know if these results will improve PLNU’s rankings, but the sweepstakes points will definitely improve.

RESULTS

Grossmont Griffin Invitational Tournament November 16th Debate: PLNU Sweepstakes Champion for Debate, and Third Place Overall Sweepstakes Champion for Debate and Individual Awards

·        Advanced nine teams to elimination rounds (3 in Open, 2 in Junior, and 4 in Novice) more than any other school.

Advancing teams and Awards by division include:

Open Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Frank Daniel and Caleb Moore 4/0 prelims –  Gold Medalists – undefeated
  • Ben Becker and Autumn Schultz 3/1 prelims –  Bronze Medalists
  • Nick Kjeldgaard and Olivia Neidhart 3/1 prelims – Bronze Medalists

Junior Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Jack Gillette and Makayla Vandeveer  3/1 prelims -  Silver Medalists
  • Karina Guerrero and Genevieve Aguilar 2/2 prelims –  Bronze Medalists

Novice Division Teams in Parliamentary Debate:

  • Montana Massone and Zach Springer 4/0 prelims – Bronze Medalists
  • Alyssa Casey and Christian Moore 3/1 prelims –  Silver Medalists
  • Thomas Routson and Alan Jacques 3/1 prelims – Gold Medalists
  • Amy Cyr and Lauren Hoover 3/1 prelims –  Silver Medalists

Top Speakers by Division in Parliamentary Debate:

Open Division

  • First Place Speaker – Nick Kjeldgaard
  • Third Place Speaker – Frank  Daniel
  • Fourth Place Speaker – Brandon West
  • Fifth  Place Speaker – Josh Gilbert
  • Ninth Place Speaker – Caleb Moore

Junior Division

  • First Place Speaker – Jack Gillette
  • Second Place Speaker - Genevieve Aguilar
  • Ninth Place Speaker – Makayla Vandeveer

Novice Division

  • Fourth Place Speaker – Montana Massone
  • Ninth Place Speaker – Thomas Routson

Grossmont Griffin Invitational Tournament November 15th Individual Events:

  • Ben Becker Finalist Novice Speech to Entertain
  • Olivia Neidhart Third Place in Novice Speech to Entertain.
  • McKayla Vandeveer – Third Place Novice Programmed Oral Interpretation

Palomar College Ray Dahlin Invitational Tournament Nov 14th, Individual Events:

  • Alan Jacques – Open Impromptu Finalist
  • McKayla Van de Veer -  Top Novice Programmed Oral Interpretation

Delta College Mustang Invitational Tournament – Friday October 31st  Individual Events

  • Karina Guerrero – Novice Informative Finalist

University of the Pacific Paul Winters Tournament Oct 31st -  Lincoln  Douglas  Debate:

  • Autumn Schultz – Quarterfinalist

University of the Pacific Paul Winters Tournament Nov 1-2, 2014-  Parliamentary Debate:

  • Frank Daniel and Caleb Moore: Octofinalists (out of 62 teams) in Senior Team
  • Ben Becker and Autumn Schultz: Quarter Finalists Junior Division and 5-1 top seed (out of 18 teams)
  • Ben Becker: Fourth Place Speaker Junior Division Parliamentary Debate

University of the Pacific Paul Winters Tournament Nov 1-2 - Individual Events:

  • Brandon West: Impromptu Finalist (Top 6 out of 64 competitors)
  • Karina Guerrero: Informative Finalist
  • Genevieve Aguilar: Top novice Programmed Oral Interpretation

PLNU won the Third Place Overall Sweepstakes for Four Year Schools at the combined Delta and University of the Pacific tournaments in Stockton, CA

Palomar/Grossmont
Forensics
11
Oct

This past Friday, October 11th, PLNU had four teams entered in the Novice and Junior parliamentary debate tournament at Irvine Valley College.  Three of the four teams did very well, advancing to the elimination rounds winning Bronze Medals.  

Alan Jacques and debate class member Rylie Shore were top seed (4-0) in Novice before dropping on a split decision in the bronze round.  Alan was the top speaker in the division, which had close to 90 speakers competing.

Both Junior division teams (Ben Becker & Autumn Schultz, and Jack Gillette & Thomas Routson) also dropped in the Bronze round.  Ben took 2nd speaker in that division.

Special thanks to Brandon West and Caleb Moore who were instrumental in their role at this tournament as peer coach/judges.

Irvine Valley College
Forensics
04-05
Oct

PLNU's Speech and Debate team competed against sweltering heat, stomach flu, and  24 colleges and universities from California, Arizona and Colorado this past weekend at SDSU, and won the Top Prize for Overall Debate Sweepstakes at the Aztec Invitational speech and debate tournament.  We narrowly beat out our good friends and chief rival at Concordia University Irvine by 2 points for this honor.  They probably would have won the Overall Tournament Sweepstakes Award had one been presented.

Here are some of the individual and team honors awarded to our students in different events, and divisions. 

Lincoln Douglas Debate:

Open Lincoln Douglas Debate  - Brandon West.          First Place - Tournament Champion!

Novice  Lincoln Douglas Debate  -  Thomas Routson      2nd Place (lost in the Final round)

 

Open DIvision Parliamentary Debate (NPDA Style)

Caleb Moore and Frank Daniel   -  Semi Finalists - Third Place

Josh Gilbert and Brandon West - Octa Finalists - Fifth Place

Jack Gillette and Olivia Neidhart - Octa finalists - Fifth Place

Ben Becker and Autumn Schultz - Octa Finalists - Fifth Place

 

Open Division NPDA Debate Top Speaker Awards:

First Place - Frank Daniel 

4th  Place - Caleb Moore

5th Place - Brandon West

6th Place - Josh Gilbert

 

Novice DIvision Parliamentary Debate (NPDA Style)

Alan Jacques and Thomas Routson - Quarter Finalists (Fourth Place)

Kristen Rosenthal and Ged Valenzuela - Quarter Finalists ( Fourth Place)

 

Novice Division NPDA Debate Top Speaker Awards:

6th Place Speaker -   Montana Massone

7th Place Speaker - Alan Jacques

 

Individual Events Awards:

McKayla Vandeveer- Novice Prose Interpretation finalist

SDSU
Forensics
26-28
Sep

Our first weekend of forensics competition was exciting and rewarding this year for the PLNU Speech and Debate team.  The team was split into two squads, some travelling Thursday through Sunday to San Francisco for the Golden Gate Opener.

 

Golden Gate Opener at SFSU - Sept 26-27, 2014

Our top two Senior Teams travelled north to San Francisco State University  where they competed against about 25 colleges and universities from California and Nevada, including Berkeley, SFSU, University of the Pacific and U N Reno. They competed in senior division Parliamentary Debate.  Advancing through the six preliminary rounds and the Octofinal round, and dropping on a split decision to the team that would end up in the finals, was our team of Joshua Gilbert and Brandon West, both juniors, with Josh winning the award for the Second Place Overall Speaker in the Senior Division.  Our other team of Frank Daniel and Caleb Moore (Senior and Sophomore) won the Final round becoming the Tournament Champions!

 

San Francisco State University
Forensics