Teacher Participants and their Schools:  479 Teachers Representing 174 Different Educational Institutions

Mary Ann Addison (Torrey Pines High School)
Sharmeen Alam (Horace Mann Middle School)
Marisa Alvarado (Monte Vista High School)
Terry Annicchiarico (USD High School)
Erika Arangure (SD Workforce Partnership)
Rosemary Armour (San Diego Jewish Academy)
Marj Atkisson (Lincoln High School)
Sergina Bach (Francis Parker School)
Julia Baggerly (Torrey Pines High School)
Nouna Bakhiet (Southwestern College)
Bernie Balikian (Steele Canyon High School)
James Ballantine (Point Loma High School)
Craig Balsley (Sweetwater High School)
Joseph Baron (La Jolla High School)
Kelly Bartick (Sierra High School)
Marlene Bartlett (Sacred Heart Elementary)
Stephen Bartram (Rancho Buena Vista High School)
Barbara Batterson-Rossi (Cuyamaca College)
Grace Baugh (Point Loma High School)
Myrtha Becker (Berlitz)
Mary Lou Bednasek (Oak Park Middle School)
Jan Behrhorst (Poway High School)
Lauren Benassi (Marston Middle School)
Lauren Bennett (City Tree Christian School)
Diana Bentley (Mira Mesa High School)
Jim Berrian (El Cajon Valley High)
Michaela Bertch (Cathedral Catholic High)
Corrie Biggerstaff (West Hills High)
William Biggerstaff (La Mesa Middle School)
Ivy Blumberg (Julian Charter School)
Nancy Boler (Standley Middle School)
Laureen Botticelli (Chaparral High School)
Bobbie Bottroff (Mar Vista High School)
Karen Bowers (Monte Vista High School)
Carly Boyd-Dovideo (PLNU)
Robert Boyd (Montgomery High School)
Rebecca Braden (USD High School)
Shauna Bramner (La Jolla High School)
Jennifer Brennan (Carmel Valley Intermediate)
Marla Brewer (Poway High School)
Debra Brice (Twin Oaks Elementary School)
Lori Brickley (Rancho Bernardo High School)
Nicole Brister (Coronado High School)
Jocelyn Broemmelsiek (San Dieguito Academy)
William Brothers (San Diego Mesa College)
Courtney Brown (Horace Mann Middle School)
Melanie Brown (Bonita Vista Middle School)
David Browne (Twin Peaks Middle School)
Mark Brubaker (La Costa Canyon High School)
Gustav Brummond (Ira Harbison School)
Janice Brummond (Ira Harbison School)
Annie Buchwald (Granite Hills High School)
Byron Budnick (Mission Bay High School)
Emily Burke (Francis Parker Upper School)
Donna Burner (Castle Park Middle School)
Jeffrey Burton (Science Substitute)
Eric Burtson (Serra High School)
Susan Busch (Twin Peaks Middle School)
David Buse (Southwest High School)
Jeff Bush (Del Norte High School)
Charles Bushman (Canyon High School)
Nina Button (Montgomery High School)
Debi Byrd (Helix High School)
Amelia Cacho (Elem. Institute of Science)
Patty Cameron (La Costa Canyon High School)
Norma Campos (Smythe Elementary School)
Dan Cantelmi (Escondido High School)
Carol Carlsen (Monroe Clark Middle School)
Andrea Carrillo (Del Norte High School)
Larry Cartwright (Coronado High School)
Rebekah Cartwright (Coronado High School)
Jerry Case (Mt. Miguel High School)
Rebecca Castelloe (Crawford High School)
Maria Catalina (Eastlake Middle School)
John Cavanaugh (San Pasqual High School)
Michelle Centeno (Science Educator)
Sarah Chai (Montgomery Middle School)
Gail Chaid (Retired Teacher)
Amy Chan (Chula Vista High School)
Autumn Chapman (Science Resource Teacher)
John Cherry (Chula Vista High School)
Juli Cheskaty (Del Norte High School)
Rachel Ching (High Tech High School)
Jennifer Chranowski (O'Farrell Community Charter)
Arno Chrispeels (Poway High School)
Dena Chubbic (Tri City Christian)
Jack Clifford (ASU affiliate)
Janice Clymer (Mesa College)
Kevin Colpean (Tri City Christian)
Sandra Comouche (Cathedral Catholic High School)
Kelli Connaughton (Bell Junior High School)
Andrea Cook (High Tech High School)
Ilene Cooper (Domestic Engineer)
Brad Couture (Coronado High School)
Suzannah Cox (Crawford High School)
Laurie Crehan (Roosevelt Middle School)
Erin Cronin (San Ysidro Middle School)
Deborah Culley (Santa Fe Christian Middle School)
Justin Cunningham (Bonsall USD Superintendent)
Stephen Cunningham (Mesa College)
Robert Curry (Science Educator)
William D’Ablaing (Retired-Montgomery High School)
Philip Dabney (Gompers Secondary)
Beth Davey (Vista Grande Elementary School)
Russ Davidson (San Dieguito High School)
Angela DeaMude (Chaparral High School)
Kati Debolt (Rancho Bernardo Middle School)
Paula Delgado (Monte Vista High School)
Walter Desmond (Lincoln High School)
Kara Diederichs (Granite Hills High School)
Jessica DiGrazia (Valhalla High School)
Dominic Dirksen (Steele Canyon High School)
Dolores Dobbs (Eastlake High School)
Susan Domanico (La Jolla Country Day School)
Cyndy Dorr (Chaparral Elementary School)
Harold Dorr (Mt Carmel High School)
Beverly Dorsey (Sunnyslope Elementary)
Jill Dower (SD School of Creat. & Perf. Arts)
Sara Dozier (SD High-Sci Tech)
Dave Dressler (SDCOE/ROP Tech. Mgr.)
Kathy Dykes (Francis Parker Upper School)
John Earnest (Mt. Carmel High School)
Tracey Ebba (San Diego High School)
Ryan Eddingfield (Torrey Pines High School)
Cindy Edwards (Youth Opportunities Unlimited)
Susan Elliott (Rincon Middle School)
Sara Ellis (Franklin Elementary)
Melanie Ellsworth (Emory Elementary School)
David Emmerson (La Costa Canyon High School)
Sarah Estes (Grossmont High School)
Patricia Evans (Challenger Middle School)
Danine Ezell (SDCOE, Science Dept)
Gregory Farrar (Mission Bay High School)
John Fedors (Teacher Wkshps/Bio/Chem)
Elizabeth Ferguson (PLNU)
Jose Fernandez (San Marcos High School)
Jasmine Feser (El Capitan High School)
Stephen Fisher (San Dieguito Academy)
Sarah Flynn (Christian High School)
Ruby Foster (Doctor’s Assistant)
Shannon Foster (Granite Hills High School)
William Fox (St. Mary’s School)
Patricia Franco (Valley Center Middle School)
Robert Fremland (Mesa College)
Gerald French (Montgomery High School)
Eva Frey (Cathedral Catholic High School)
Gerhard Frey (Scientist)
David Fujikawa (Eastlake High School)
Jennifer Fuller (Chula Vista High School)
Mary Ann Fuller (Chula Vista High School)
Wulfilda Galvante (Otay Ranch High School)
Lorie Gammon (Vista High School)
Justin Garver (Scripps Institute of Oceanography)
Amy Garvin Reifke (Chula Vista High School)
Craig Gastauer (Vista High School)
Anne Geller (Mesa College)
Dwayne Gergens (Mesa College)
Diane Gerry (Serra High School)
Anthony Ghironi (Francis Parker Middle School)
Camille Gibson (Garfield High School)
Melissa Gingrich (The Cambridge School)
Christine Goessling (Serra High School)
Lisa Golden (Lincoln Academy)
Alfredo Gonzales (Student/Restaurateur)
Eduardo Gonzalez (Sweetwater High School)
Lynne Gordon (San Diego High School)
Jennifer Gougeon (Grossmont High School)
Patrick Grady (Escondido Charter High School)
Magdalena Gramada (Mesa College)
Michelle Grantham (Taft Middle School)
Ryan Griggs (Francis Parker School)
Muriel Gross (Thurgood Marshall Middle)
Robert Gross (Engineer)
H. Lee Grove (Mark Twain High School)
Janessa Molinari-Gruby (Serra High School)
Nicole Gurney (Coronado High School)
Leslie Gushwa (San Dieguito High School)
Carmen Gutierrez (Sweetwater High School)
Juan C. Gutierrez (Lincoln High School)
Youngju Haagensen (Notre Dame Academy)
Jorgina Hall (Pau) (Otay Ranch High School)
Michael Hall (Scientist)
Marcia Halpern (Muirlands Middle School)
Stevann Hamilton (San Pasqual High School)
Paul Hannasch (Knox Middle School, previously Faye Ele.)
Rose Hanscom (Francis Parker Upper School)
Susan Hartman (Orange Glen High School)
Jeanne Haselby (Orange Glen High School)
Kyle Hatashita (SD Zoo Inst. for Conservation Research)
Linda Hauck (San Dieguito High School)
Julie Haugsness-White (Mira Costa College)
Hilary Haugen (El Cajon Valley High School)
Bart Hays (Helix Charter High School)
Leslie Hays (Helix Charter High School)
Paul Hedberg (Granite Hills High School)
Melissa Hedgecock (Spring Valley Middle School)
Jennifer Hegemann (Escondido Charter School)
John Heilman (Francis Parker Lower School)
Judi Heitz (Chula Vista High School)
Lorin Helbling (Cathedral Catholic High)
Kay Henderson (Hilltop High School)
Ana Maria Hidalgo (West View School)
Karen Higdon (El Cajon Valley High School)
Randy Higgins (San Diego High School)
Jeff Hill (Point Loma High School)
June Honsberger (San Dieguito High School)
Linda Hoody (Julian Charter)
Jerry Hooper (Mt. Carmel High School)
Christie Hoover (Monte Vista High School)
Peter Ho-Sing-Loy (Hilltop High School)
Trish Hovey (San Dieguito Academy)
Dorene Howard (Kearney High School)
Jamie Howard (Lutheran High School of San Diego)
Paige Hreha-Meyer (Valley Center High)
Heather Huckaby (Chula Vista High School)
Hannah Huddleston (Tri City Christian)
Eileen Huffer-Ege (O'Farrell Community School)
Todd Igelman (St. Augustine High School)
Roberta Imbimbo (Francis Parker Lower School)
Will Jacoway (Helix Charter High School)
Betty Jensen (Steele Canyon High School)
Blake Jensen (San Dieguito Academy)
Steven Jensen (Sweetwater High School)
David Johnson (Francis Parker Upper School)
Klaasje Johnson (Valley Center High School)
Taryn Johnson (Sweetwater High School)
Eve Jones (Hilltop Middle School)
Harold Kane (San Diego City College)
Nita Kantak (Point Loma High School)
Tina Keating (Tri City Christian)
Paula Keen (Temple Heights Elem. School)
Julia Kelley (Sweetwater High School)
Jeffrey Kepper (Helix Charter High School)
Joan Kirk (Vista Grande Elementary)
Gwendolyn Kirkland (Wilson Middle School)
Jay Klopfenstein (Park University)
Gary Kocheran (Tri City Christian)
Steve Kreinick (Scientist)
Marina Krenik (Tri City Christian)
Tara Kruger (Science Educator)
Himgauri Kulkarni (Mira Costa College)
Mike Kurth (Poway High School)
Stephanie Laberge-Luhnow (Grossmont High)
Clarissa Labor (Kearney High School)
Philomena Larson (Cathedral Catholic High)
Ryan Lazik (Pacific College of Oriental Medicine)
Soya Lee (Point Loma Nazarene University-Grad)
Donna Leffel (Carmel Creek Elementary School)
Katie Leonard (The Learning Choice Academy)
Sharon Lessard (Poway High School)
Mary Lewis (Roosevelt Middle School)
Megan Lilien (Santana High School)
Elizabeth Lillja-Newlin (Marston Middle School)
Mark Lipsey (Francis Parker Upper School)
Cory Logan (The Bishop's School of La Jolla)
Joan Loomis (Eugene Brucher Ed Ctr SDCS)
Mike Lopez (Grossmont High School)
Diana Lopez-Curry (Tri-City Christian School)
Linda Love (Hillsdale Middle School)
Kim Lunde (Roosevelt Middle School)
Sylvia Maas (Point Loma High School)
Donald Mackay (High Tech High International)
Paul Madurski (Bonita Vista Middle School)
Tiffany Malia (Torrey Pines High School)
Kristina Malizia (Scripps Institution of Oceanography)
Michelle Malone-Chiles (Mark Twain High School)
Alexander Mangahis (Patrick Henry High School)
Andy Mangahis (Hoover High School)
Erin Mangahis (Patrick Henry High School)
Cynthia Mannix (The Bishop's School of La Jolla)
Dona Mapston (The Salk Institute)
Donna Markey (Vista Academy of Arts)
Katie Martin (San Diego High School)
Tonia Martin (Coronado High School)
Darlene Martineau (retired school teacher)
Deborah Mason (Imperial Beach Elementary)
Gail Massey (Coronado High School)
Arlene Ma Suy (Otay Ranch Senior High School)
Jorge Ma Suy (Otay Ranch Senior High School)
Kari Maxwell (Mountain Empire Jr./Sr. High School)
Bruce May (Twin Peaks Middle School)
Melissa Mayne (Maranatha Christian School)
Brian McBride (Otay Ranch High School)
Heather McCormick (Knox Middle School)
Tom McElfresh (Helix Charter High School)
Chris McGaugh (Scripps Ranch High School)
Tara McGuigan (Monro Clark Middle School)
Leslie McIntyre (La Presa Middle School)
Melanie McWilliams (Chula Vista Senior High)
Pam Meisner (San Diego Wild Animal Park)
Lisa Mele (San Ysidro Middle School)
Noelle Mellon (Mt Carmel High School)
Paul Messier (San Marcos High School)
Christine Meza (Jefferson Middle School)
Stephanie Michael (Point Loma High School)
Anthony Miles (Mount Carmel High School)
Rachel Millstone (UCSD)
Kristina Mitchell (San Diego High School)
Susan Moerder (Francis Parker Upper School)
Karen Molloy (Helix Charter High School)
John Montali (USD High School)
Michael Montoya (UCSD-Division of Biology)
Jennifer Moreno (Madison High School)
Lisa Morgan (El Cajon Valley High School)
Rose Ann Morris (Mountain Empire High School)
Mitra Moshiri (Y.O.U. and C.A.S.)
Douglas Moss (San Pasqual High School)
Abraham Motola (PLNU-Grad)
Brenda Mueller (De Portola Middle School)
Catherine Munson (San Marco Middle School)
Jim Munson (Orange Glen High School)
Abby Murray (Mission Bay High School)
Katie Myster (Horace Mann Middle School)
Donna Nasset (Vista Grande Elementary)
Andrea Neises (Southwest High School)
Kathryn Nette (Cuyamaca College)
Ronald Netzley (Mt. Carmel High School)
Jose Nevarez (Otay Ranch High School)
Elizabeth Newlin (McKinley Elementary School)
Tracy Newman (Morse High School)
Gina Newton (Hilltop High School)
Jennifer Nieto (Calvary Christian Academy)
Binh Ngo (Francis Parker Upper School)
Cynthia Nielson (Del Norte High School)
Evelyn Nusic (Mountain Empire High School)
Geraldine O’Brien (Sweetwater High School)
Kate O’Connor (San Diego High School)
Jennifer Ogo (Lincoln High School)
Suzanne O'Neill (Point Loma High School)
Esther Osho (City Tree Middle)
Carol Palmiotto (Cathedral Catholic High)
James Patzold (Clairemont High School)
Shawna Payton-Edmonds (Kearny Senior High)
Cathy Peavy (San Diego High, International Studies)
James Peirce (San Marcos High School)
Janet Pendleton (El Cajon Valley High School)
Todd Peterson (Scientist)
Jennifer Pickering (Serra High School)
Jessica Pimentel (Sweetwater High School)
Anita Plagge (Animania)
Jill Polese (The Learning Choice Academy)
Carole Pramas (Oak Park Elementary)
Lee Price (Eastlake High School)
Joseph Puzo (Point Loma High School)
Aaron Quesnell (C.A.S.)
Juanita Quevedo (San Diego High School)
Mary Ann Rall (Torrey Pines High School)
Mike Rall (Torrey Pines High School)
Cathy Yoshino Ramos (San Dieguito High School)
Erendira Rangel-Palacios (Castle Park Middle)
Jeffrey Rapp (Pershing Middle School)
Kelly Rasmussen (Montgomery Academy)
Patty Raymond (El Cajon Valley High School)
Marilyn Reed (Nazareth Elementary)
Erin Rempala (San Diego City College)
Eric Renaker (Castle Park High School)
Melinda Riccitelli (Mira Costa College)
Stephanie Rico (San Diego High, SEASAND)
Barbara Ritchie (Francis Parker Middle School)
Renee Robertson (PLNU)
Colleen Robinson (Morse High School)
Mark Robinson (Vista High School)
Zamaria Rocio (Horace Mann Middle School)
Stephen Rodecker (Chula Vista High School)
Brandon Rodriguez (Grace High School)
Anitra Rooney (Otay Ranch Senior High School)
Josh Rosenberg (Scripps Ranch High School)
Dena Rosenberger (El Capitan High School)
Kaitlin Rosichan (Thurgood Marshall Middle School)
Autumn Ross (Patrick Henry High School)
Jennifer Ross (Francis Parker Upper School)
Carl Rossi (Poway Unified School District-Facilities)
Cheri Rossi (Point Loma High School)
Franz Ruiz (El Cajon Valley High School)
Jerry Ruiz (Roosevelt Middle School)
Noelle Ruiz (Perris High School)
Paul Ruiz (O'Farrell Charter)
Gina Saclauso-Caro (Chula Vista Middle School)
Pedro Sanchez (San Ysidro Middle School)
Cathy Sand (Roosevelt Middle School)
Kirby Sand (Science Educator)
Paul Sawyer (Hilltop High School)
Lisa Schenck (Mark Twain High School)
Chris Schmidt (Marshall Middle School)
Vicki Schuster (Hilltop High School)
Steve Schwenkmeyer (San Elijo Middle School)
Sue Scott (Rincon Middle School)
Erika Senegar-Mitchell (Serra High School)
Allison Shearer (Mira Costa College)
Rose Ann Shepherd (Campo Hillside Jr/Sr HS)
Dorene Short (Kearny High School)
Paulette Sienicki (Poway High School)
Marin Silva (Millennial Tech Middle School)
Mark Simpson (Poway High School)
Mike Sixtus (Mar Vista High School)
Windy Slijk (La Costa Canyon High School)
Sandra Slivka (Miramar College)
Karen Smith (Science Educator)
Adina Sobo (Morse High School)
Sally Sondreal (Marshall Middle School)
Greg Steinbach (Mira Mesa High School)
Jolene Stell (San Ysidro High School)
Bonny Stephens (Muirlands Middle School)
Deanie Stevens (Point Loma High School)
Sean Stevenson (Clairemont High School)
George Stimson (San Dieguito High School)
Margie Stinson (Southwestern College)
Matt Stollenwerk (Francis Parker Middle School)
Ann Straub (Lincoln Academy)
Julie Strong (La Jolla Country Day Upper School)
Wayne Strong (Venture Christian High School)
Virginia Sturgeon (Scripps Ranch High School)
Bud Suiter (Francis Parker Middle School)
Juan Tamez (San Diego High School)
Bruce Tashoff (San Diego Jewish Academy)
Nancy Taylor (SD County Office of Education)
Rachel Tenenbaum (La Jolla High School)
Howard Tenenbaum (University City High School)
Dale Teschler (Santana High School)
Amanda Thacker (East Lake Middle School)
Alyson Thile (La Costa Canyon High School)
Leonard Thomas (Madison High School)
Teresa Thomas (Southwestern College)
Katrina Thornton (El Cajon Valley High School)
Bridget Tiffany (Miracosta College)
Karoly Tippets (Coronado Middle School)
Dana Tomlinson (Emory Elementary School)
Alan Torretto (Poway High School)
Sarah Torretto (Twin Peaks Middle School)
Kathy Townsend (Emory Elementary School)
Dan Trubovitz (Miramar College)
Sarah Trueblood (Horace Mann Middle School)
Jamie Trulock (La Costa Canyon High School)
Erica Turner (Mt. Carmel High School)
Karen Tyzzer (Montgomery Middle School)
Leslie Underwood (Francis Parker Middle School)
Myles Vandegrift (Francis Parker School)
Sharen Vandenbroek (Tri-City Christian)
Ellie Vandiver (University City High School)
Shairrie Van Duzer (Venture Christian High School)
Michael Van Nostrand (El Capitan High School)
Rebecca Vanriper (USD High School)
Christina Vargas (Science Educator)
Jay Vavra (Hightech High School)
Maritza Villegas (Chula Vista High School)
Roxanna Vincent (The Learning Choice Academy)
Denise Vizcarra (Hoover High School)
Casey Vogel (Bear Valley Middle School)
Tom Volle (San Diego High School)
Guillermina von Borstel (Scientist)
Nancy Wagner (Christian High School)
Rebekah Walker (The Rock Academy)
Susan Walkey (Options Secondary School)
L. T. Waller (Gillispie School)
Roderick Warner (Bonita Vista High School)
Claudette Wear (Spring Valley Middle School)
Mel Weisenberg (Mission Bay High School)
Pam Whiting (Orange Glenn High School)
Margaret Wiedower (Academy of our Lady of Peace)
Page Williams (Business)
Larry Willis (Mission Bay High School)
Jane Willoughby (San Diego Jewish Academy)
Jenine Winslow (San Ysidro High School)
Ann Wisniew (Academy of Our Lady of Peace)
Lisa Wood (Escondido Charter High School)
Gina Woodard (Hilltop High School)
Yuchiao Wu-Walden (Helix Charter High School)
Lenelle Wylie (Helix Charter High School)
Denise Yasukochi-Beltran (Orange Glen High)
Buddy Young (Keiller Leadership Academy)
Victoria Yribe (Grant Middle School)